alu_felge_oben www.AutoPneuPlus.sk
Pneumatiky - Disky - Internetový obchod
Telefon

Pneumatiky

                  a disky z našej ponuky si môžete kúpiť za výhodné ceny. Hliníkové disky aj plechové disky pre všetky typy motorových vozidiel, pneumatiky všetkých druhov ako aj kompletné kolesá. Tovar z nášho internetového obchodu Vám dodáme zdarma pohodlne až do domu.

Kompletne_kolesa
Prepočet € na SK
1 € = 30,1260 SkPneumatiky tiež stárnu:

V zásade by sa nemali používať pneumatiky staršie ako desať rokov. Táto zásada platí rovnako pre letné pneumatiky, ako aj pre zimné pneumatiky.

Disky a ich ventíle tiež stárnu:

Keď vymieňame pneumatiky na diskoch, mali by sme zároveň vymetiť aj ventil. Naša bezpečnosť nám stojí za relatívne nízku cenu nových ventilov.

Pneumatiky pre Vaše vozidlo a ich popis.

Ak ide o pneumatiky, mali by ste dôkladne zvážiť všetky bezpečnostné aspekty, pretože sotva iná časť vozidla potrebuje takú pozornosť ako pneumatiky. Ako sa máte správne starať o Vaše pneumatiky a podľa čoho zistíte, že je na čase kúpiť nové, dozviete sa pri prečítaní nasledujúcich riadkov. Uvedomíte si pri tom, že sa nejedná len o spôsobilosť Vášho vozidla na jazdu, ale v prvom rade o Vašu osobnú bezpečnosť.

Pneumatiky a ich výška profilu.

Pneumatiky s ojazdeným profilom nie sú schopné na mokrej, zamrznutej, alebo snehovou kašou pokrytej vozovke udržať vozidlo v jazdnom pruhu.

Ukazovateľe výšky profilu pneumatiky sa nachádzajú v profilových kanáloch pneumatiky odvádzajúcich vodu. Pri nových pneumatikách tieto indikátory nie sú viditeľné. Keď sa ale profil zmenší na výšku 1,6 mm, stanú sa viditeľnými a priečne prerušujú profilové kanály pneumatiky.

Nemali by ste čakať na tento alarmujúci signál, ale pre vlastnú bezpečnosť vymeniť pneumatiky Vášho vozidla už oveľa skôr.

Letné pneumatiky je potrbné vymeniť, keď je profil pneumatiky ojazdený na 2 mm. Pre široké pneumatiky je spodná hranica ojazdenia 3 mm.

Zimné pneumatiky strácajú schopnosť udržať vozidlo v jazdnom pruhu na snehom pokrytej vozovke už pri 4 mm profile.

Pneumatiky a ich správne hustenie.

Ak sú pneumatiky podhustené, strácajú kontakt k vozovke. Zníži sa ich životnosť, pretože sa zvýši vnútorné opotrebovanie pneumatiky. Okrem toho sa zvýši spotreba paliva. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať tlak pneumatík. Pravidelne znamená každé 3 – 4 týždne.

Nikdy nekontrolujte pneumatiky po dlhej jazde vysoku rýchlosťou, lebo Vaše merania by neboli korektné. Po každej kontrole pevne zašraubujte čiapočku na ventile pneumatiky. Stratené čiapočky nahraďte ihneď novými. Pneumatiky pravidelne kontrolujte, či nie sú poškodené ventily.

Nezabudnite na kontrolu pneumatiky rezervného kolesa, aby ste sa v prípade, keď ho budete potrebovať, vyvarovali nepríjemnému prekvapeniu prázdnej pneumatiky. Spravidla je potrebné nahustiť rezervné koleso cca. o 0,5 baru viac.

Správny tlak pneumatiky je alfa a omega. Dôležité informácie sú napísané v návode na použitie pre Vaše vozidlo. Myslite ale na to, že vzhľadom na špeciálne vybavenie, rýchlosť, ktorou jazdíte a typ pneumatiky sa tento môže zmeniť.

Pneumatiky a ich poškodenie.

Moderné pneumatiky sú síce ako High-Tech-Produkty schopné veľmi vysokého zaťaženia, ale zatiaľ nie sú odolné voči poškodeniu zavinenému napr. nesprávnym nájazdom na obrubník. Po takomto poškodení pneumatiky dochádza k nenápadnej strate tlaku vzduchu a k zahrdzaveniu oceľových drôtov v plášti pneumatiky, alebo dokonca k odpadávaniu malých kúskov z profilu pneumatiky. To je mimoriadne nebezpečné, predovšetkým pri vysokej jazdnej rýchlosti.

A práve preto by ste si mali dať tú námahu a z času na čas si dôkladne prezrieť všetky pneumatiky. Podozrivé príznaky sú napr. malé rysy, vypukliny, odpadnuté kúsky profilu, alebo malé ostré kamienky, či iné ostré predmety zapychnuté v profile pneumatiky.

Myslite na to, že pneumatiky majú aj vnútornú stranu, ktorú bez potrebnej techniky ani nie je možné skontrolovať. Veľmi často sa vyskytuje aj nepravidelné opotrebovanie povrchu pneumatiky. To je vždy alarmujúci signál. Problém spočíva často v opotrebovaných tlmičoch, čapoch riadenia, guľovch čapoch, alebo iných častiach riadenia. Ďalším dôvodom môže byť nesprávne vyvážené koleso, alebo dokonca nadmerne opotrebované brzdy. A práve preto je lepšie obrátiť sa na odborníka, ktorý Vám po prevedenej inšpekcii nielen poradí, či je nutné poškodené pneumatiky okamžite vymeniť, ale aj odstráni chybu, ktorá toto poškodenie pneumatiky spôsobila. V opačnom prípade sa môže stať, že sa Vaše práve vymené pneumatiky čoskoro znova zničia.

Pneumatiky a ich skladovanie.

Ak skladujete Vaše pneumatiky bez rešpektu a za nesprávnych podmienok, môže to znamenať podstatné zníženie ich životnosti. Správne to urobíte takto:

• Pred výmenou označte smer jazdy a pozíciu každej pneumatiky.
• PP – predná pravá
• PĽ – predná ľavá
• ZP – zadná pravá
• ZĽ – zadná ľavá

• Na uskladnenie pneumatík zvoľte suchú, chladnú miestnosť. Nezabúdajte, že benzín, olej, alebo chemikálie sú jedom pre pneumatiky. Pneumatiky na diskoch položte ležato. Pneumatiky bez diskov môžete položiť zvyslo a z času na čas ich otočiť.

Pneumatiky - rýchlosné indexy.
Pri kúpe pneumatík nezabudnite zvoliť správny rýchlostný index. Pre Vašu informáciu uvádzame najpoužívanejšie druhy rýchlostných indexov na pneumatiky pre osobné vozidlá:

• T – do 190 kmh
• H – do 210 kmh
• V – do 240 kmh
• W – do 270 kmh
• Y – do 300 kmh
• Z – 240 – 270 kmh

Nezabudnite na to, že môžete jazdiť len rýchlosťou, ktorú určil výrobca pneumatiky.

Pneumatiky a ich životnosť.

Pre všetky pneumatiky platí: Po desiatich rokoch doslúžili. Aj v prípade, že Vaše pneumatiky vyzerajú zachovalo, alebo boli len málo používané vymeňte ich za nové pneumatiky. Pretože zmes, z ktorej sú pneumatiky vyrobené, časom stárne a pneumatiky strácajú svoje pôvodné schopnosti. Vysoké teploty a slnečné svetlo urýchľujú proces stárnutia pneumatík. Pneumatiky na obytnom prívese, caravane a pneumatiky na rezervných kolesách vymeňte po šiestich rokoch.

Pneumatiky a ich výmena.

Aby ste mohli správne vymeniť pneumatiky, mali by ste vedieť, čo znamenajú tajomne vyzerajúce čísla na bočnej strane pneumatiky. Uvedieme aspoň jeden príklad pre označenie pneumatiky podľa nových európskych noriem:


reifenbezeichnung.jpg

Pneumatiky - vysvetlivky:
1. výrobca pneumatíky napr. Continental
2. označenie profilu - typ pneumatiky
3. 195 - šírka pneumatiky v mm
4. 65 - výška pneumatiky vyznačená v percentuálnom pomere k šírke
5. R - radiálna pneumatika
6. 15 - priemer disku v cóloch
7. 91 - číselný kód označujúci nosnosť pneumatiky tu do 580 kg
8. H – rýchlostná trieda tu do 210 km
9. TL – Tubeless – bezdušová pneumatika
10. dátum výroby pneumatiky
11. ukazovateľ opotrebovanosti (1,6 mm)
12. doplnkové označenie pre pneumatiky so zvýšenou nosnosťou napr. VW bus transporter
13. M+S - symbol pre zimné a celoročné pneumatiky

V prípade pochybností sa radšej obráťte na odborníka. Keď vymieňate pneumatíky je spravidla nutné dodržať nasledujúce zásady:

Najlepšie je vymeniť odrazu všetky štyri pneumatiky. Na jednej osi nemajú byť pneumatiky s rôznou výškou profilu. Miešať pneumatiky s rôznymi profilmi sa neodporúča, pretože každý profil a druh pneumatiky má rozdielne jazdné vlastnosti, a preto sa vozidlo môže pri prudkom zabrzdení na mokrej vozovke dostať do šmyku.

Zimné pneumatiky.

Počas chladného ročného obdobia by ste mali svojmu vozidlu „prezuť“ M+S pneumatiky. Pretože letné pneumatiky, ktoré sú vyrobené z tvrdšej zmesy, než zimné pneumatiky, už pri teplotách nižších ako 7 stupňov Celzia strácajú schopnosť priľnavosti na vozovku a tým sa zvyšuje riziko šmyku. Navyše Vám zimné pneumatiky poskytnú aj oveľa väčšiu bezpečnosť na snehu a ľade.

Dôležité je namontovať zimné pneumatiky na všetky kolesá, nie len na jednu os. Uľahčíte si život, keď kúpite aj nové disky. Potom nemusíte každého pól roka premontovávať pneumatiky a uľahčíte si aj skladovanie pneumatík. Po každej montáži musia byť pneumatiky nanovo vyvážené. Správny tlak vduchu pre zimné pneumatiky nájdete v návode na použitie vášho vozidla. Ale spravidla platí, že sa má zvýšiť o 0,2 baru.

Neberte vybavenie Vášho vozidla pneumatikami na ľahkú váhu, pretože ide o Vašu bezpečnosť a bezpečnosť Vašich najbližších.

Veríme, že naše informácie Vám pomôžu pri výbere správnych pneumatík.
Vaša spokojnosť je našim cieľom. S pozdravom Váš autopneuplus team.